Den stromů 2017

22.10.2017 16:33

Zachraňme strom aneb slavíme den stromů

 

Den stromů je svátek, který se slaví po celém světě od poloviny 19.století a jeho datum se liší podle klimatických podmínek jednotlivých zemí. V Česku připadá Den stromů na 20. října. Tento podzimní termín je ideální, protože stromy jsou v tomto období nejkrásnější a hrají všemi barvami. Proč tedy společně ve školce neoslavit stromy, když nám toho tolik předávají. Věděli jste např. že borovice je symbolem zdraví, síly a dlouhověkosti, že bříza zahání chmury a způsobuje dobrou náladu, že bukový les nám poskytne pocit bezpečí, a že lípa je strom lásky?

My už to víme a tak se naše školka každoročně v tomto období přidává k oslavě Dne stromů. Děti si ve školce o stromech vypráví. Naučí se poznávat nějaké listnaté a jehličnaté stromy i s jejich plody. Při cvičení a různých hrách se dozví, jak roste strom a kolik času potřebuje k růstu. Společnými silami vždy každá třída namaluje, nakreslí či vyrobí svůj strom, který poté zdobí prostory naší školky.

Ale jaká by to byla oslava, kdybychom si o stromech jen vyprávěli a nevyrazili za nimi společně do lesa? Ve čtvrtek 19.10. jsem nasadili batůžky, pohodlné boty a hurá do lesa načerpat od stromů sílu a hlavně jim popřát. Během vycházky jsme si užili spousty zábavy. Hráli jsme si s barevným listím, běhali mezi stromy, hledali svůj strom a vyrobili jsme si frotáž kůry. Zkusili jsme také, zda se dá vydržet žít bez stromů, když právě listy stromů nám vytvářejí kyslík. A věřte nám, že

jsme dlouho zadržet dech nedokázali. V lese jsme společně prožili krásné chvilky a do školky jsme odcházeli s pocitem štěstí a plni síly. Za to patří stromům velikánské poděkování a hlavně náš slib, že se o ně budeme starat a chránit je.

Vlastně jsme už začali, společně s rodiči jsme třídili starý papír. Podařilo se nám vytřídit 446 kg starého papíru a tak zachránit 7,5 vzrostlých stromů. Proč? Protože starý tříděný papír lze recyklovat až 7x! Pojďte to zkusit s námi a třiďte starý papír.

 

 

Děti a kolektiv zaměstnanců z MŠ Divišov