Třída Myšky

Učitelky:       Alena Solnařová

                      Hana Dederová

                     

" Ťapy, ťapy, ťapičky, šikovné jsme Myšičky,

 každé ráno, každý den, do školky jdeme s úsměvem."

 

Říkáme si Myšky a už se tedy všichni známe. Jsme třída 20 předškoláků a z toho je 8 myšiček a 12 myšáků. Společně se snažíme připravit se nejen na školu, ale i do dalšího života. Všichni víme, že život malých myšek je těžký, všude na ně číhá nebezpečí, a proto myšky musí být pozorné, hbité a rychlé, vzájemně si pomáhat a dodržovat pravidla správných myšek.

 

A jaká jsou naše pravidla?

 

Aby nám bylo společně dobře, tak jsme se společně s paní učitelkou dohodli na těchto pravidlech:

 

1. Srdíčkové pravidlo - všichni se tu máme rádi, jsme tu všichni kamarádi.

2. Kapičkové pravidlo- víme, že vodou je potřeba šetřit

3. Kytičkové pravidlo - staráme se o přírodu, i ten "ošklivý brouček" chce žít

4. Šnečkové pravidlo - chodíme pomalu a bezpečně, ale neloudáme se

5. Košťátkové pravidlo - každá věc má svoje místo a já umím uklízet

6. Ouškové pravidlo - když jeden mluví, ostatní poslouchají

7. Přáníčkové pravidlo - umět popřát kamarádovi k svátku nebo narozeninám - kruh OSLAVENCE

8. Pusinkové pravidlo - znám a umím používat kouzelná slovíčka, zdravit, domluvit se s kamarádem a mluvit potichu

9. Poznávací pravidlo - knížka je můj kamarád a já vím jak se o ni postarám

 

Pravidlo můžeme kdykoliv doplnit a ve třídě visí na viditelném místě, které jsme zvolili společným hlasováním.

 

A jak to u nás ve třídě vypadá?

 

Naše třída se nachází v přízemí v levé části budovy a je situovaná na severovýchod. V  roce 2013 byla zcela nově vybudovaná a to z prostor bývalé knihovny. Do třídy se vchází ze šatny, kde máme každý svoji skříňku a značku. Na dveřích třídy nás přivítá logo s Myškou a pak už jsme v našem myším doupěti. Celá naše třída je velmi prostorná a krásně barevná. V první části máme dětské stolečky se židličkami, kde si velmi rádi kreslíme, malujeme, modelujeme, tvoříme z různých materiálů a nebo skládáme puzzle. Hned vedle  při stěně stojí pojízdný stoleček, kam nám paní kuchařky dávají denně pití - čaj a nebo šťávu. Každý máme svůj hrneček a tak si  během dne můžeme kdykoliv samy dolévat. Protože máme rádi různé výtvarné experimenty, máme všude položené  linoleum ( imitaci dřeva). Jen uprostřed třídy je položen kusový koberec určený pro hry, cvičení a činnosti na zemi. Vše je pro nás v dostupné  výšce, takže si samy můžeme  volit hračku pro svoji hru. Velmi oblíbené jsou u nás i dětské koutky, např. „ molitanové odpočívadlo se závěsem“, kde si můžeme prohlížet knížky, povídat si s kamarádem a nebo jen tak relaxovat,  dále kuchyňka a krámek. Naše třída má i svoji koupelnu s umyvadly a WC, která je plná veselých puntíků. Nejkrásnější je, že hned z naši koupelny vedou dveře do zahrady a tak za pěkného počasí můžeme cvičit na čerstvém vzduchu a nechat se hladit sluníčkem.

V prvním patře  je společná jídelna, kam chodíme na svačiny a oběd a taky se zde učíme správnému stolování ( např. jíst příborem), samostatnosti a sebeobsluze.  

 

A jak vypadá náš den?

 

Ráno se v naší třídě schází i děti z jiných tříd, společně si hrajeme a když se od 7:30 hod. začnou rozcházet do svých tříd, zůstáváme tu už s naši paní učitelkou. Hrajeme si tak do 8:30 hod. a pak zazvoní zvoneček a my už víme, že " na zvoneček zazvoníme, všechny hračky uklidíme" a jdeme se posadit do kroužku na koberec.V kruhu se společně přivítáme, pozdravíme a pošleme si nějaké kouzlo pro dobrou náladu. Pak společně opravíme kalendář (učíme se dny a měsíce) a začneme si povídat, co budeme celý den dělat. Když máme potřebu, tak můžeme Myšce Hrabalce říct co je pro nás důležité a kamarádi nás vyslechnou. To je prima. Velmi často si čteme z knížky. Pak se protáhneme a proskočíme při krátkém cvičení s hudbou a nebo básničkou a už je tu svačina. Samozřejmě nezapomeneme na hygienu. Po svačině nás čekají připravené aktivity, takže buď malujeme, tvoříme, třídíme, počítáme, experimentujeme, porovnáváme, zpíváme aj. A pak už hurá na čerstvý vzduch. Chodíme po okolí, poznáváme krásu přírody, změny během ročních období, sbíráme přírodniny a někdy si taky  hrajeme na zahradě a to buď u nás ve školce nebo na farské. Pak už nás čeká ve školce dobrý oběd, na který chodíme společně s kamarády z Berušek. A protože jsme předškoláci, nechodíme odpočívat na lehátka, ale u nás ve třídě si hrajeme, povídáme a čteme. Den ve školce končí a my se pomalu rozcházíme domů. Tak zase zítra při dalším dobrodružství, ahoj!

 

Kdyby jste chtěli prožít nějaký den s námi, tak klidně příjďte, rádi vás uvidíme.