Třída Sovičky OP

 
Učitelky:          Bc. Jana Jeřábková
 
                         Iveta Příhodová
 

 

Říkáme si Sovičky a už se tady všichni známe. Jsme třída 20 předškoláků ,z toho je 8 holčiček a 12 kluků. Společně se snažíme připravit se nejen na školu, ale i do dalšího života. Jméno Sovičky si neseme oprávněně, jsme totiž v celé školce nejstarší a tedy nejrozumnější . Držíme se pravidla, že všechno, co potřebujeme znát, jsme se naučili v mateřské školce. Všichni víme, že sovy jsou symbolem moudrosti a tak se i my budeme snažit získat soví moudrost. Samozřejmostí je si vzájemně pomáhat a dodržovat pravidla a tak jsme si společně s paní učitelkami některá dohodli.

 

A jaká jsou naše pravidla?

 

1. Srdíčkové pravidlo - všichni se tu máme rádi, jsme tu všichni kamarádi.

2. Kapičkové pravidlo- víme, že vodou je potřeba šetřit

3. Kytičkové pravidlo - staráme se o přírodu, i ten "ošklivý brouček" chce žít

4. Šnečkové pravidlo - chodíme pomalu a bezpečně, ale neloudáme se

5. Košťátkové pravidlo - každá věc má svoje místo a já umím uklízet

6. Ouškové pravidlo - když jeden mluví, ostatní poslouchají

7. Přáníčkové pravidlo - umět popřát kamarádovi k svátku nebo narozeninám - kruh OSLAVENCE

8. Pusinkové pravidlo - znám a umím používat kouzelná slovíčka, zdravit, domluvit se s kamarádem a mluvit potichu

9. Poznávací pravidlo - knížka je můj kamarád a já vím jak se o ni postarám

10. Pravidlo náčelníka – náčelník má poslední slovo

 

Pravidla jsme doplnili svými obrázky a můžeme je kdykoliv upravovat. Ve třídě nám visí na viditelném místě, které jsme zvolili společným hlasováním.

 

 

A jak to u nás ve třídě vypadá?

 

Třída se nachází v budově základní školy v přízemí a má svůj samostatný vchod. Byla zrekonstruována v roce 2016 pro účely přípravné třídy. Letos v létě byla přizpůsobená k využívání mateřské školy, čímž se navýšila kapacita školky. Třída je využívaná k celodennímu provozu. Je situovaná na jih a tak zde máme stále dostatek slunečního světla.

Ve třídě máme dva dětské nastavitelné stolečky po 8 místech a jeden stolek po 4 místech. Tento prostor nám nabízí dostatečné vyžití pro výtvarné činnosti, konstruování, skládání a tvořivé hry. Na zvláštním stolečku vedle dveří je umístěn tác s našimi hrníčky, a tak si samy můžeme během celého dne dolévat vodu. V přední části stojí zařízená a plně vybavená kuchyňská linka, která je majetkem základní školy, ale je možné ji využívat při různých projektových dnech, jako je např. Jablíčkohraní, sv. Martin či vánoční a velikonoční pečení. Uprostřed místnosti můžeme dle potřeby rozložit molitanové podložky, na kterých si hrajeme nebo cvičíme. Molitanové podložky se nachází ve třídě pod velkou magnetickou tabulí. Třída je vybavena novým nábytkem a vše je pro nás v dostupné výšce. Máme k dispozici dostatek vhodných hraček, stavebnic a skládaček. Mezi naše nejoblíbenější patří lego, dřevěné kostky a hlavolamy Logico.

 

 

A jak vypadá náš den?

 

Od 6:30 hod. se scházíme v naší třídě a společně si hrajeme, povídáme nebo prohlížíme knížky či časopisy. Občas ráno také pleteme náramky pro kamarády. To vše cca do 8:30 hod., pak zazvoní zvoneček a my už víme, že " na zvoneček zazvoníme, všechny hračky uklidíme" a jdeme se posadit do kroužku na molitanové podložky .V kruhu se společně přivítáme, pozdravíme a pošleme si nějaké kouzlo pro dobrou náladu. Pak společně opravíme kalendář (učíme se dny a měsíce) a začneme si povídat, co budeme celý den dělat. Když máme potřebu, tak můžeme Sovičce Hedvice říct co je pro nás důležité a kamarádi nás vyslechnou. To je prima. Velmi často si čteme z knížky. Pak se protáhneme a proskočíme při krátkém cvičení s hudbou a nebo básničkou a už je tu svačina. Samozřejmě nezapomeneme na hygienu. Po svačině nás čekají připravené aktivity, takže buď malujeme, tvoříme, třídíme, počítáme, experimentujeme, porovnáváme, zpíváme aj. A pak už hurá na čerstvý vzduch. Chodíme po okolí, poznáváme krásu přírody, změny během ročních období, sbíráme přírodniny a někdy si taky  hrajeme na zahradě a to buď u nás ve školce nebo na farské. Pak už nás čeká dobrý oběd, na který chodíme do jídelny základní školy. A protože jsme předškoláci, nechodíme odpočívat na lehátka, ale u nás ve třídě si hrajeme, povídáme a čteme. Den ve školce končí a my se pomalu rozcházíme domů. Tak zase zítra při dalším dobrodružství se sovou Hedvikou, ahoj!

 

Kdybyste chtěli prožít nějaký den s námi, tak klidně příjďte, rádi vás uvidíme.